Na Trgovinski zbornici Slovenije z zaskrbljenostjo ugotavljamo, da tudi zadnji objavljeni podatki Statističnega urada RS (SURS) ne kažejo znakov okrevanja trgovinskega sektorja. Vsaka dodatna obremenitev stroškov dela bi imela zato za sektor izrazito negativne posledice. Na TZS zato ponovno opozarjamo, da je nujen takojšen sprejem ukrepov usmerjenih v razbremenitev stroškov dela, saj bo le tako mogoče izboljšati in zagotoviti primerljivost poslovnega okolja Slovenije z državami EU in na ta način ponovno spodbuditi rast trgovskega, s tem pa tudi širšega storitvenega sektorja.

Najnovejši podatki SURS o poslovanju trgovinske dejavnosti v Sloveniji so še vedno zaskrbljujoči, saj kažejo na nadaljevanje padca prihodka v trgovini tako na mesečni kot tudi na letni ravni. Realni prihodek od prodaje v trgovini na drobno se je namreč marca 2015 ponovno znižal, in je bil za 2,8 % nižji kot v februarju 2015, in za 1,8 % nižji kot marca lani.

Socialni partnerji, torej sindikati, vlada in delodajalci, so se v socialnem sporazumu za obdobje 2015 – 2016 zavezali, da bo o temeljnih vprašanjih s področja delovnopravne zakonodaje, zdravstva in pokojninskega zavarovanja ter plačnega sistema v javnem sektorju potrebno soglasje vseh treh socialnih partnerjev. Glede na navedeno na TZS pričakujemo, da se bodo vsi podpisniki socialnega sporazuma teh zavez tudi držali in se zato definicija minimalne plače ne bo enostransko spreminjala.

Razmerje med minimalno in povprečno plačo je v Sloveniji že zdaj v samem vrhu EU, saj minimalna plača znaša okrog 50 % povprečne plače, zato je potrebno v razdobju 2015 – 2016 najprej poiskati rešitve v smislu razbremenitve stroškov dela, kar pomeni, da moramo zmanjšati razkorak med bruto plačo in neto izplačilom.