Festival Grossmann, letos že sedemnajstič, bo v mesecu juliju, kot lanskoletna izdaja, poleg Ljutomera zavzel še Ormož.

Mednarodnih filmski festival, posvečen žanrski kinematografiji s fokusom na fantastični film – ter vinu sevé –, ki vsakokrat postreže še z retrospektivami, delavnicami, koncerti, razstavami, Parado zombijev (če bodo dovoljevale NIJZ zapovedi) in sploh prvim Zombie Drive-by (Mimovoz zombijev), zanimivim naborom mednarodnih gostov – tokrat z Garyjem Shermanom in Lloydom Kaufmanom –, vinskimi degustacijami, brezplačnim kampiranjem in odlično družbo, se je trdno usidral na domačem prizorišču, s svojo prepoznavnostjo pa je močno odjeknil tudi na tuje.

Po izboru ameriške revije MovieMaker Magazine, ki velja za najbolj brano neodvisno filmsko revijo, je letos Grossmannov festival – podobno kot že leta 2019 – pristal med 50 najboljšimi žanrskimi festivali na svetu. Grossmanna so bralci revije MovieMaker že leta 2013 izglasovali za enega od petih najboljših horror/sci-fi festivalov.

STREŽBA 2021
► FILM
Obeta se 35 celovečercev ter nabor kratkometražnih filmov s podobnim obsegom. 5 do 6 celovečernih filmov se bo potegovalo za najboljši film – nagrado Hudi maček 2021. Podelili bomo še Slakovega hudega mačka za najboljši kratki film, Melies d'Argent za najboljši evropski fantastični kratki film (od leta 2010 je Grossmannov član Méliès International Festivals Federation) ter Hrupnega mačka za najboljši glasbeni dokumentarec.

► GOSTJE FESTIVALA
Glavni gost in prejemnik častne nagrade Hudi maček za posebne dosežke v fantastični kinematografiji bo GARY SHERMAN, ameriški filmski režiser, scenarist in producent. Svojo filmsko pot je začel v šestdesetih z glasbenimi spot ter kratkimi filmi in se kasneje uveljavil v žanru grozljivk, v katerem je nanizal kultna dela kot so: Linija smrti (Death Line, 1972), posnet v Veliki Britaniji, v katerem nastopata Donald Pleasence in Christopher Lee, Britanski filmski inštitut pa ga je razglasil za najpomembnejši režiserski debi leta; Mrtvi in pokopani (Dead & Buried, 1981) z Jamesom Farentinom in Robertom Englundom, po scenariju Ronalda Shusetta in Dana O'Bannona, med drugimi podpisujeta tudi scenarij Osmega potnika; Poltergeist III (1988), v katerem je namesto tradicionalnih optičnih efektov na izjemno kreativen način uporabil mehanične efekte »v kameri«.

LLOYD KAUFMAN, Scenarist, režiser, producent in igralec Lloyd Kaufman je šef legendarne newyorške produkcijske in distribucijske hiše Troma Entertainment, ki sta jo z Michaelom Herzom ustanovila leta 1974. Zahvaljujoč vizionarskemu filmskemu opusu, s katerim so močno vplivali na pop kulturo in sodobni mainstream film, Troma tako že 47 let slovi kot trdnjava neodvisnega filma. Peter Jackson, Quentin Tarantino, Takashi Miike, Sam Raimi, James Gunn, Kevin Smith in Eli Roth so samo nekateri, ki so izjavili, da je imel Lloyd Kaufman velik vpliv nanje. Seznam imen, ki so pod Kaufmanovim mentorstvom prišli do svoje prve filmske priložnosti, je enako impresiven: Trey Parker in Matt Stone, Samuel L. Jackson, Kevin Costner, Oliver Stone, Marisa Tomei, Vincent D’Onofrio in mnogi drugi.

► RETROSPEKTIVE
Retrospektiva filmov Garyja Shermana
V čast prejemniku častne nagrade Hudi maček za posebne dosežke v fantastični kinematografiji 2021 bomo prikazali: Linija smrti (Death Line, 1972), Mrtvi in pokopani (Dead & Buried, 1981) in Poltergeist III (1988).

Retrospektiva filmov Troma Entertainment
V čast Lloydu Kaufmanu bomo predvajali: Return to Nuke 'Em High Volume 1 (2013) in Return to Return to Nuke 'Em High Aka Vol. 2 (2017), ter njegov zadnji film #Šekspirjanskaštala (2020).

Retrospektiva južnokorejskega grozljivega filma
Azijska kinematografija je navrgla nekaj največjih imen v zgodovini filma, med najprodornejše na svetu zagotovo sodi južnokorejska produkcija – naj spomnimo, Parazit (2019) je kot prvi tujejezični film osvojil oskarja za najboljši film. Letošnja področna tematska predstavitev bo tako pripadla prav južnokorejskemu žanrskemu filmu. Pripravljamo jo v partnerstvu z Veleposlaništvom Republike Koreje na Dunaju, retrospektiva pa vključuje: Zgodba o dveh sestrah (A Tale of Two Sisters, 2003), Stari (Oldboy, 2003), Gostitelj (The Host, 2006), Ječanje (The Wailing, 2016) in Čarovnica: 1.del. Subverzija (The Witch: Part 1. The Subversion, 2018).

► DELAVNICE
Skrivnosti filma Poltergeist III: Master Class z Garyjem Shermanom
● prijava ni potrebna
Vodi: Gary Sherman
Čeprav sam film Poltergeist III morda ni ravno klasika med grozljivkami o njem pravijo, da je biblija in enciklopedija praktičnih posebnih učinkov. Nekakšna čarovniška predstava, ki se je ne bi sramovali niti Merlin, Houdini ali David Copperfield. Gary Sherman bo na delavnici predstavil vse segmente: od procesa načrtovanja vsakega posameznega posebnega učinka, do najmanjših podrobnosti pri sami fizični izvedbi, prirejeni za oko kamere.
Masterclass bo namenjen tako filmskim profesionalcem, kot vsem, ki jih zanima kako se ustvarja čisto prava magija izza kamere.

Mala delavnica groze 
● potrebna predhodna prijava
Vodi: Vasja Rovšnik
Najstarejša delavnica festivala, ki smo jo ustanovili leta 2008 pod pokroviteljstvom legendarnega Rogerja Cormana, je nastala po vzoru njegovega kultnega filma Mala prodajalna groze. Posnel ga je v pičlih dveh dneh. Udeleženci delavnice bodo tekom festivala prečili vse faze produkcije kratkega filma, na zaključni dan pa prikazali svoje izdelke. Med njimi vsako leto izberemo najboljšega, prvega nam je pomagal izbrati sam Roger Corman.

Mala delavnica maskiranja
● potrebna predhodna prijava
Vodi: Mateja Naberšnik
Mala delavnica maskiranja je ena naših najpomembnejših in najbolj obiskanih, saj je tovrstno znanje je pri nas težko dosegljivo. Delavnico bo vodila priznana maskerka Mateja Naberšnik, sodelavka številnih slovenskih filmov, TV produkcij in reklam. Udeleženci delavnice pa bodo svoje novo pridobljene veščine lahko praktično uporabili zadnji dan festivala. Na Paradi zombijev bodo sodelujoče maskirali v filmske pošasti.

Delavnica posebnih učinkov – izdelava miniaturnih maket 
● potrebna predhodna prijava
Vodita: Dino Julius in Luka Hrgović
Dino Julius in Luka Hrgović iz Hrvaške veljata za mojstra izdelovanja filmskih miniaturnih maket. Njuna estetika izvira iz znanstvenofantastičnih filmov 80-ih, ki je sodobna digitalna tehnologija enostavno ne (z)more poustvariti. Udeleženci delavnice se bodo naučili izdelovanja miniaturnih maket zgradb in futurističnih vozil ter tudi kako jih pravilno osvetliti in pripraviti za snemanje. Končni izdelek delavnice bo poustvarjen kader iz filma Blade Runner.

Ostrenje pogleda
● potrebna predhodna prijava 
Kritiško delavnico pripravljamo v sodelovanju s Filmskim društvom Film Factory iz Maribora. Delavnica bo namenjena okoli desetim udeležencem iz vse Slovenije, ki bodo pod strokovnim mentorstvom pisali kritike o izbranih filmih iz letošnjega programa.