V torek, 21. septembra, ob 21. uri bo v okviru že dlje časa trajajoče predstavitve del Eme Kugler na sporedu film Odmevi časa (2013), ki odpira vprašanja, kaj smo pridobili oziroma izgubili skozi dolga tisočletja našega bivanja. Projekciji sledi pogovor z režiserko Emo Kugler.

KULTURNA AMBASADA PALESTINA
V četrtek, 23. septembra, ob 20. uri bo v sodelovanju z Gibanjem za pravice Palestincev in Gruppo Ibriq per la cultura e la causa Palestinese na sporedu prvenec režiserke Najwa Najjar Granatna jabolka in mira (2018). Film obravnava večplastno ljubezensko zgodbo, umeščeno v vsakdanje situacije v Ramali, kjer se mladi par kmalu po poroki sooča s kruto realnostjo.

RDEČE IN ČRNO, Evropa na ljubljanskem kongresu 1821
V sodelovanju z Muzejem in galerijami mesta Ljubljana in Italijanskim inštitutom za kulturo v Sloveniji bo v petek, 24. septembra, ob 18. uri projekcija filma Allonsanfàn (Vittorio in Paolo Taviani, 1974).

V sanjskem kostumskem filmu, umeščenem v 19. stoletje, Marcello Mastroianni igra Fulvia, starajočega se političnega revolucionarja iz plemiške družine, ki začne dvomiti o svoji zavezi. Čeprav si skrivaj želi, da bi se vrnil med aristokracijo, mu strahopetnost preprečuje, da bi se odpovedal anarhističnim tovarišem. Mastroianni kompleksno vlogo antijunaka obvlada s sijajno subtilnostjo, brata Taviani pa prepredeta film s halucinacijskimi, pogosto glasbenimi interludiji. Vse skupaj je zavito v slikarski vizualni slog in tipično navdahnjeno glasbo Ennia Morriconeja.

Ob 20.30 bo sledil pogovor o temi filma in njegovih ustvarjalcih. Pogovarjali se bodo: zgodovinar mag. Janez Polajnar, avtor razstave Rdeče in črno, Evropa na ljubljanskem kongresu 1821, profesor dr. Mladen Dolar, priznan slovenski filozof, dr. Maja Krajnc, avtorica prispevka v katalogu razstave, in Zdenko Vrdlovec, kulturni novinar in filmski kritik, ki je imel priložnost, da naredi intervju z enim izmed bratov Taviani. Z vstopnico iz razstave Rdeče in črno imate 50% popust pri ogledu filma. Tudi s kinotečno vstopnico je ogled razstave pol cenejši.

13. LJUBLJANSKI FESTIVAL KULTURNO-UMETNOSTNE VZGOJE BOBRI 7+
V nedeljo, 26. septembra, ob 17. uri vabljeni na ogled kultnega filma Franceta Štiglica
Ne joči, Peter (1964) o dveh partizanskih minerjih, ki si želita herojskih nalog, a jima je dodeljena zanju prav osupljiva naloga: na osvobojeno ozemlje morata prepeljati tri otroke. Partizanska komedija z iskrivimi dialogi ter razburljivimi junakinjami in junaki. Brezplačne vstopnice bodo na voljo v soboto, 11. septembra, med 11. in 16. uro v Slovenskem mladinskem gledališču na Vilharjevi 11 in prek spleta.

(SKO)MINE
V nedeljo ob 20. uri čaka Film presenečenja po izboru Vitje Dominkuša Dreua. Pričujoča rubrika se je materializirala iz posebnih skomin, iz želje, da bi spet sedeli v prvi vrsti temne kinodvorane in gledali klasike iz zlatih časov VHS ter skupaj preverili, ali niso nemara ostale v kolektivnem spominu zgolj zaradi nekritične nostalgije. Gre za filme kultnega, a pogosto dvomljivega slovesa. Da bodo (sko)mine, pričakovanje in posledično presenečenje še večji, smo se odločili, da vam naslova predvajanega filma ne razkrijemo do trenutka, ko v dvorani ugasnejo luči in filmski trak steče skozi projektor. Za ceno ene vstopnice film gledata dva!

VODSTVO PO RAZSTAVI FRANCE ŠTIGLIC / Filmska zapuščina
Ob nedeljah ob 16. uri in četrtkih ob 18. uri je čas za spoznavanje filma z vodenimi ogledi po razstavi o filmski dediščini Franceta Štiglica, ki velja za enega najpomembnejših ustvarjalcev v zgodovini slovenskega filma – tako zaradi obsežnega filmskega in televizijskega opusa kot tudi zaradi pomembne vloge, ki jo je imel pri oblikovanju sistema slovenske filmske proizvodnje in kinematografije sploh.

www.kinoteka.si