Sto najhitreje rastočih podjetij v savinjsko-zasavski regiji je v petih letih ustvarilo 1.193 novih delovnih mest in v tem času prodajo povečalo skoraj za petkrat. Petletni indeks čistih prihodkov od prodaje je 486, medtem ko je bil lani 415.

V savinjsko-zasavski gazeli 2007, Termotehniki iz Braslovč so tržno nišo našli v proizvodnji hladilnih, ogrevalnih in energetskih sistemov. Da ima varčevanje z energijo lepo prihodnost, so pravočasno spoznali in danes se trudijo, da njihovi izdelki v čim večji meri izrabijo energijo, ki je shranjena v zraku, vodi in zemlji ter pri tem ne obremenjujejo okolja. Izdelujejo manjše serije različnih toplotnih črpalk in hladilnih sistemov za vgradnjo v individualna stanovanja ali poslovne zgradbe. Izvažajo predvsem v Nemčijo, Avstrijo in Skandinavijo, približno 80 odstotkov izdelkov pa so lani prodali doma. Podobno razmerje načrtujejo tudi letos. Termotehnika je lani s 25 zaposlenimi ustvarila 2,8 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je več kot sedemkrat več kot pred petimi leti. Čisti dobiček je znašal 460.000 evrov.

Ob podelitvi laskavega naziva savinjsko-zasavska gazela 2007 je predsednik uprave Časopisne družbe Dnevnik, d. d., mag. Branko Pavlin pohvalil najhitreje rastoča podjetja: »Občudujem vizionarske zamisli, vztrajnost in moč, ki je potrebna za pot do zvezd. Številne ovire na poti niso izjema, temveč pravilo. Vendar pa je ravno uspešno premagovanje ovir tisto, ki dela tudi majhne zares velike in močne.« Med nominirance za naziv savinjsko-zasavska gazela 2007 je uredniška komisija poleg podjetja Termotehnika uvrstila še podjetji Rihter, d. o. o., ki je specializirano za gradnjo montažnih hiš, ter podjetje Vitli Krpan, s. p., v katerem izdelujejo traktorske vitle in specializirano orodje za spravilo lesa.

Sto najhitreje rastočih podjetij savinjsko-zasavske regije
Sto najhitreje rastočih savinjsko-zasavskih podjetij je raslo še hitreje kot v preteklih letih. V petih letih so najhitreje rastoča podjetja prodajo povečala skoraj za petkrat (petletni indeks čistih prihodkov od prodaje je 486, medtem ko je bil lani 415). Tokratne gazele so manjša podjetja kot v preteklih letih, saj so imela v povprečju le dvajset zaposlenih, lanske pa kar 74. Veliko je k dvigu povprečnega števila lani prispeval Engrotuš (zlata gazela 2001 in 2005), ki je letos pristal na nehvaležnem 101. mestu med najhitrejšimi podjetji v regiji. Lanska zlata gazela Dat Con je visoko na 24. mestu med najhitrejšimi v regiji.

Od skupaj 2.028 delovnih mest je sto najhitrejših podjetij savinjsko-zasavske regije v zadnjih petih letih odprlo kar 1.193 novih delovnih mest. Ker so letošnje gazele manjša podjetja od lanskih, je manjši tudi njihov povprečni dobiček, ki je bil lani nekaj manj kot 111.000 evrov (lanske gazele so ga ustvarile povprečno več kot pol milijona evrov). Letošnjih sto najhitrejših je imelo povprečno 638.000 evrov kapitala, lanske kar dobra dva milijona. Manjši je tudi skupni izvoz, ki ga je za dobrih 60 milijonov evrov, vendar je njegov delež v prodaji enak kot pri lanskih gazelah – 17 odstotkov. Povprečna plača v najhitreje rastočih podjetjih je bila 1.029,58 evra.

Preostali finalisti za zlato gazelo 2007
Izbor najuspešnejših regijskih podjetij se bo nadaljeval 25. septembra v Ljubljani, ko bo časopisna družba Dnevnik, d. d., izmed podjetij Blažič, robni trakovi, d. o. o., Elektronček, d. d., Geoinvest, d. o. o., Opoj sokovi, d. o. o.  in Planeta Ljubljana, d. o. o. razglasila gazelo Osrednje Slovenije 2007 in tretjega finalista za zlato gazelo 2007. Ime dolenjsko-posavske gazele bo znano 4. oktobra, primorsko-notranjska gazela bo znana 10. oktobra, dravsko-pomurska gazela pa 18. oktobra. Razglasitev zlate gazele 2007 bo 25. oktobra v Cankarjevem domu v Ljubljani. Znana sta že dva finalista za zlato gazelo 2007 – gorenjska gazela, podjetje Seaway z Bleda, in savinjsko-zasavska gazela, podjetje Termotehnika iz Braslovč.

Podrobnejše informacije o projektu Slovenska gazela 2007 so na spletnem naslovu www.gazela.com.