Trzin, 16. september 2021: COVID-19 je postal največja svetovna zdravstvena kriza v zadnjem stoletju. Vladne in nevladne organizacije ter javni organi so se osredotočili na obvladovanje virusa, pospeševanje programov cepljenja, da bi zagotovili varnost prebivalstva, in zagotavljanje hitrega okrevanja gospodarstva. Od začetka globalne kampanje cepljenja decembra 2020 je družba DHL varno dostavila več kot 1 milijardo odmerkov cepiva proti COVID-19 v več kot 160 držav in tako odigrala ključno vlogo pri globalnem uvajanju cepljenja.

"Če se ozremo na izredne razmere v zadnjih devetih mesecih, smo počaščeni, da smo lahko odigrali svojo vlogo in brez težav upravljali in izvajali številne vzpostavitve dobavne verige brez prekinitev hladne verige ali varnostnih incidentov. Delujemo na večih postavitvah dobavne verige in upravljamo neposredne distribucije v nekaterih državah. Pospešeno smo uvedli nove, namenske in zanesljive storitve za pošiljanje cepiv, ki so zelo občutljiva na temperaturo, ter pomožnega materiala in testnih kompletov. V skladu z našim poslanstvom 'Povezujemo ljudi, izboljšujemo življenja' bomo še naprej uporabljali našo infrastrukturo hladne verige, prožno globalno omrežje ter globoko znanje in izkušnje naših zaposlenih na področju farmacevtske logistike," pravi Katja Busch, glavna komercialna direktorica družbe DHL.

Svetovna kampanja cepljenja je ključni instrument v boju proti virusu in je bistvenega pomena za preprečevanje nadaljnjih različic virusa. Da bi dosegli visoko stopnjo imunizacije, bo do konca leta 2021 po vsem svetu potrebnih približno 10 milijard odmerkov cepiva. Globalna distribucija teh odmerkov je nujna, da se zagotovi dostop do cepiv čim večjemu številu ljudi. Poleg upravljanja različnih in zapletenih ureditev dobavne verige so velik izziv za strokovnjake s področja logistike tudi občutljive temperaturne zahteve.

"Naša prednost je v tem, da smo že imeli razvito mrežo s potrebnim strokovnim znanjem s področja zdravstva. Tako smo se lahko hitro odzvali," pojasnjuje Claudia Roa, predsednica oddelka Life Sciences & Healthcare pri DHL Customer Solutions & Innovation. "Cepiva pošiljamo v posebnih aktivnih termičnih zabojnikih, opremljenih z najsodobnejšimi sledilniki temperature GPS, da zagotovimo stalno temperaturo in popolno preglednost med celotnim potovanjem."

Družbi DHL Global Forwarding in DHL Express sta bili zadolženi za prevoz cepiv proti COVID-19 na več različnih poteh iz Evrope in drugih držav izvora v azijsko-pacifiške države, Južno Ameriko in Evropo. DHL Supply Chain je odgovoren za ustrezno skladiščenje in lokalno distribucijo cepiv v več nemških državah.

"Ustvarjanje pomembnih sprememb je tisto, kar nas žene in ponosni smo na svoj prispevek k velikanski nalogi dostave cepiv proti COVID-19 in sorodnih pomembnih medicinskih pripomočkov na pravo mesto ob pravem času po vsem svetu," pravi Thomas Ellmann, podpredsednik oddelka Life Sciences & Healthcare, DHL Customer Solutions & Innovation. "Trenutne razmere v zvezi s cepivom proti COVID-19 jasno kažejo, da je sodelovanje med vladnimi in nevladnimi organizacijami, farmacevtskimi podjetji, proizvajalci medicinske opreme in logističnimi podjetji edini način za premagovanje pandemij zdaj in v prihodnosti."

Bistvena priprava na prihodnost
Kot je navedeno v DHL-ovi beli knjigi "Revisiting Pandemic Resilience", je treba ohraniti logistično infrastrukturo in zmogljivosti, ki so bile vzpostavljene za pandemijo, saj bo v prihodnjih letih potrebnih še 7-9 milijard odmerkov cepiva na leto, da bi ohranili nizko stopnjo (ponovne) okužbe in upočasnili hitrost mutacij virusa - brez upoštevanja sezonskih nihanj.

Da bi bili pripravljeni na prihodnost, je bistveno, da z aktivnimi partnerstvi, razširjenimi globalnimi sistemi opozarjanja, integriranim načrtom za preprečevanje epidemij in usmerjenimi naložbami v raziskave in razvoj čim prej ugotovimo in preprečimo zdravstvene krize. DHL priporoča tudi razširitev in institucionalizacijo obvladovanja virusov in protiukrepov (npr. digitalno sledenje kontaktov in nacionalne zaloge), da se zagotovi strateška pripravljenost in učinkovitejši odzivni čas. Za hitrejše uvajanje zdravil (tj. diagnostike, terapevtikov in cepiv) morajo vlade in industrija ohraniti "vedno tople" proizvodne zmogljivosti, pripraviti načrte za raziskave, proizvodnjo in nabavo ter razširiti zmogljivosti lokalnega uvajanja.