Projekt Social Impact Award (SIA) mlade s pomočjo neformalnega izobraževanja in usposabljanj popelje v svet socialnega podjetništva, kjer poleg inovativnih poslovnih rešitev, puščajo njihovi projekti pozitiven vpliv na družbo in okolje. Slovenska agencija za mlade je tako letos preko programa Social Impact Award mladim prvič omogočila vključitev v celovit mednarodni program, ki jih vodi čez vse faze razvoja socialno-podjetniške ideje in jim nudi stalno mentorsko podporo. V prvo generacijo finalistov Social Impact Award Slovenija se je letos uvrstilo 5 najboljših ekip, katere se bodo potegovale za končne nagrade. Do 4. oktobra je odprto vseslovensko glasovanje za t.i. Community Award oz. Nagrado skupnosti, ki poteka ob podpori Štartaj Slovenija.

V prvi sezoni Social Impact Awarda pri nas, je projekt dosegel preko 4.500 mladih v okviru različnih dogodkov o socialnem podjetništvu in jim tako pomagal ideje spremeniti v poslovne priložnosti. S pomočjo različnih podpornikov, so bile vse aktivnosti projekta za mlade brezplačne. Social Impact Award so letos kot glavni partnerji podprli Mestna občina Koper, Univerza na Primorskem, Luka Koper, Spar Slovenija in banka Sparkasse. Seznam ostalih partnerjev je dostopen tukaj. Projekt v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade.

V torek se je tudi uradno odprl t.i. Community Voting oz. vseslovensko glasovanje skupnosti za nagrado Social Impact Award 2021, odprto pa bo do 4. oktobra 2021 do konca dneva. Kratke predstavitvene videe finalistov si lahko ogledate tukaj. Končni nagradi bosta podeljeni v dveh kategorijah, in sicer kot nagrada skupnosti (ang. Community Award) in nagrada žirije (ang. Jury Award) na zaključni prireditvi v Kopru v drugem tednu oktobra. Zmagovalci bodo prejeli 1.500 EUR začetnega kapitala, dodatno mentorsko podporo, enoletno brezplačno v novonastalem Impact Hubu Ljubljana, praktične nagrade in brezplačno udeležbo na globalnem srečanju vseh zmagovalcev Social Impact Award po svetu.

Direktor Slovenske agencija za mlade, ki je nosilec licence SIA v Sloveniji, Jan Peloza, je ob tem izpostavil: »Na Slovenski agenciji za mlade izvajamo različne projekte, preko katerih mladim želimo ponuditi nekaj več. Z implementacijo Social Impact Awarda v Sloveniji smo mladim omogočili vključitev v mentoriran program, ki jih vodi od začetka, pa vse do zaključne faze razvoja socialno-podjetniške ideje. Začetek leta 2022 bomo z odprtjem prvega Impact Huba v Sloveniji ponudili še fizično podporno okolje za razvoj podjetniških idej, ki poleg inovativnih poslovnih rešitev ponujajo še pozitiven vpliv na družbo in okolje. Socialno-podjetniške ideje mladih, ki so bile razvite v okviru programa Social Impact Award, bodo v sklopu Ljubljanskega Impact Huba tako dobile svoj prostor za nadgradnjo in nadaljnjo rast. Ker se zavedamo pomembnosti današnjih razmer in njihovega vpliva na življenje prihodnjih generacij, smo letos v sodelovanju s projektom Štartaj Slovenija naredili prvi korak v odgovornejše impact podjetništvo.«

V dobrem desetletju je v projektu Social Impact Award sodeluje že več kot 40 tisoč mladih iz 28 držav Evrope, Afrike in Azije. Koordinatorka projekta v Sloveniji, Nika Stegovec, poudarja: »Ob zagonu programa Social Impact Award v Sloveniji, še posebej upoštevajoč razmere, povezane s COVID-19, nas je izjemno pozitivno presenetil velik odziv in angažiranost s strani mladih, ki so se vključili v program in želijo z razvojem svojih socialno-podjetniških idej pustiti pozitiven pečat tako na družbo, kot okolje. Pri Social Impact Awardu verjamemo v potencial mladih, da v družbi naredijo spremembe, in v podjetniški proces kot idealno sredstvo za mlade, da razvijejo svoj potencial. Zato smo v Slovenijo pripeljali Social Impact Award, s katerim smo mladim odprli vrata v svet impact podjetništva in jim omogočili, da s svojimi idejami spremenijo svet na bolje.«

O Social Impact Award
Social Impact Award (SIA) je največja evropska skupnost mladih socialnih inovatorjev, ki išče odgovore na zahtevne lokalne in globalne družbene izzive. Ustanovljena je bila leta 2009 na Dunaju in danes združuje že več kot 40.000 mladih iz 28 držav. Prisotni so v večjem delu Osrednje in Vzhodne Evrope in posameznih državah Afrike in Azije.  V okviru projekta organizirajo dogodke za ozaveščanje o socialnem podjetništvu in razvijanju potrebnih kompetenc, nudijo okrepljeno mentorstvo in mreženje s strokovnjaki. Najbolj obetavne podjetniške ideje prejmejo nagrado Social Impact Award, ki predstavlja neposredno finančno podporo. Primeri uspešnih socialno-podjetniških idej preteklih let so zbrani v Knjižnici navdiha.

O Slovenski agenciji za mlade
Slovenska agencija za mlade je nevladna, neprofitna organizacija v javnem interesu, s statusom organizacije za mlade. Z razvijanjem in izvajanjem programov, mlade med 12. in 30. letom starosti spodbuja v aktivno državljanstvo in družbeno odgovornost ter omogoča njihovo osebno rast. Svoje poslanstvo uresničujejo s sodelovanjem in organizacijo  različnih mednarodnih projektov, med katerimi sta tudi program Evropske mladinske kartice, ki slovenski mladini omogoča koriščenje popustov in ugodnosti na področju mobilnosti, kulture, prenočevanja, športa, neformalnega izobraževanja in raznih storitev, ter Global Shapers Community Koper, kjer združujejo najbolj obetavne mlade socialne podjetnike iz regije.

Kaj so glavni cilji projekta SIA?
Ozaveščanje: Socialno podjetništvo predstaviti kot smiselno karierno pot.
Izobraževanje: Razviti kompetence mladih za uspeh v socialnem podjetništvu, vključno z ustanovitvijo socialnega podjetja.
Podpora: Nudenje strokovne podpore, inkubacija in možen začetni kapital.
Skupnost: Mreženje s podjetniki in strokovnjaki, povratne informacije in iskanje sinergije za razvoj.

Vse informacije in glasovnica so dosegljivi na spletni strani projekta. Vseslovensko glasovanje za Community Award je odprto do 4. oktobra 2021 do 23.59. V prvo generacijo finalistov Social Impact Award Slovenija se je uvrstilo pet ekip, ki zbirajo glasove za zmago. Glasuje lahko prav vsak izmed nas, zato jim z oddajo glasov izkažimo podporo na njihovi podjetniški poti!