Ljubljana, 28. marec 2024 – V zadnjih dneh se v različnih medijih pojavljajo opazke na račun Gospodarske zbornice Slovenije v okviru razprave o prihodnji energetski oskrbi Slovenije, češ da je, podobno kot danes projekt JEK2, v preteklosti podpirala tudi projekt TEŠ6.  

Zaradi zaščite integritete GZS želimo pojasniti, da je zbornica nepolitična organizacija in zastopa interese gospodarstva, ki zahteva in pričakuje zanesljivo, kakovostno in cenovno konkurenčno oskrbo z električno energijo. Izključno v tem kontekstu je GZS v preteklosti podprla izgradnjo TEŠ6 in danes podpira izgradnjo JEK2. GZS je torej v kontekstu TEŠ6 zastopala interese gospodarstva, ni pa bila niti investitor niti deležnik v projektu in tako ni imela vpliva na postopke priprave in izgradnje tega projekta.

Problemov pri projektu TEŠ6 je bilo namreč več, od pomanjkljivo pripravljene investicijske in pogodbene dokumentacije, zamude pri pridobitvi gradbenega dovoljenja in posledično višje cene zaradi uveljavljanja stroškov, samo enega ponudnika do težav z ekonomiko TEŠ6 zaradi stroškov za emisijske kupone.

«Povsem zgrešeno je v tem trenutku vleči analogije s preteklim projektom. Nasprotno, usmerjati se moramo v prihodnost – kako v naslednjih letih in desetletjih zagotoviti nemoteno oskrbo Slovenije in gospodarstva, predvsem njegovega energetsko intenzivnega dela, z električno energijo. In tu ima GZS jasno stališče, ki temelji tudi na konsenzu, ki ga je sprejel Strateški svet GZS za energetski prehod,« je jasna generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. V okviru tega strateškega sveta deluje širok spekter strokovnjakov s področja energetike, raziskovalnih inštitucij, inženiringov in porabnikov električne energije iz energetsko intenzivne industrije ter predstavnikov energetskih podjetij. Strateški svet enoglasno zagovarja kombinacijo obnovljivih virov energije in jedrske energije za doseganje ciljev zelenega prehoda in ohranjanja industrije. 

Ob tem pa GZS vseskozi poudarja tudi nujnost transparentne priprave, vodenja in zunanjega nadzora projekta JEK2 ter racionalne porabe sredstev.