V družbi T-2 pri nadgradnji našega optičnega omrežja uporabljamo najnovejše in najsodobnejše razpoložljive tehnologije, med katerimi je tudi tehnologija GPON. Poskusno smo jo ob vzajemnem delovanju tehnoloških rešitev XGS-PON in NG-PON2 za nadgradnjo naše obstoječe FTTH pasivne infrastrukture testirali med prvimi telekomunikacijskimi operaterji v Evropi. V prihodnje bomo v T-2 lahko s to tehnologijo zadovoljili naraščajoče potrebe uporabnikov po vse bolj zmogljivih telekomunikacijskih storitvah.

V letu 2017, kar tri leta pred drugimi konkurenčnimi ponudniki na slovenskem trgu, smo v družbi T-2 že v avgustu poskusno testirali delovanje storitev interneta, telefonije in IP televizije pri prvih uporabnikih. Lani septembra smo v pilotnem projektu na tehnologijo XGS-PON redno priključili prvega testnega uporabnika, z letošnjim letom pa število občutno razširili. Tako storitve s to tehnologijo zdaj uporablja že prek 60 naših sodelavcev, zaposlenih v T-2. Naročnikom bomo dostop do tehnologije XGS-PON v družbi T-2 omogočili takoj, ko se bodo na trgu telekomunikacij pojavile dejanske potrebe po podatkovnih hitrostih nad 1 Gbit/s (do največ 10 Gbit/s). 

Podatkovne hitrosti nad 1 Gbit/s definirajo v lokalnem rezidenčnem omrežju tudi obilico novosti na področju naročniških naprav s podporo nad 1 Gbit/s (na primer LAN vmesniki 2,5, 5 in 10 Mbit/s, zmogljivejša stikala in usmerjevalniki, zmogljivejši WiFi, kot je WiFi 6E ipd.) Seveda bodo kmalu na voljo še zmogljivejša xPON omrežja z višjimi prenosnimi hitrostmi (25 Gbit/s ali 50 Gbit/s). Pasivno optično omrežje (PON) omogoča dostavo storitev na več dostopnih točk prek optičnih vlaken do uporabnika. Njegova arhitektura tako predstavlja stroškovno učinkovit način izpolnjevanja zahtev glede zmogljivosti v dostopovnih omrežjih. 

10G-PON, znan tudi kot XGS-PON, je standard za podatkovne povezave po priporočilih ITU-T G.9807.1 in G.9807.2, ki omogočata skupno hitrost dostopa do interneta do 10 Gbit/s prek obstoječih temnih optičnih vlaken. Ta standard naslednje generacije ITU-T, ki sledi GPON-u, tako podpira asimetrične podatkovne hitrosti 2,4 Gbit/s v dohodni (download) in 1,2 Gbit/s odhodni smeri (upload). Sobivanje tehnologij GPON in XGS-PON temelji na optičnem valovnem multipleksu, kjer uporabljata različne valovne dolžine.

Storitve t.i. trojčka, ki vključuje internet, video in telefonijo, so gonilo povpraševanja uporabnikov po večji uporabi pasovnih širin, kar opravičuje investicije v nove dostopovne tehnologije. Konvergenca HDTV in IPTV ter rast oblačnih storitev prek interneta ustvarjata povpraševanje po večjih pasovnih širinah, ki bo v bližnji prihodnosti preseglo aktualne zmogljivosti gigabitnih storitev, saj trendi kažejo na eksponencialno rast potreb po pasovnih širinah. Aplikacije, ki zahtevajo ustrezno pasovno širino, tako vključujejo IPTV, videokonference, interaktivni video, enakovredno mreženje, IP video nadzor, aplikacije v oblaku, oddaljene vire shranjevanja podatkov ipd.

Za 10 gigabitno dostopovno tehnologijo XGS-PON se pričakuje, da bo spodbudila eksploziven razvoj inovativnih storitev, ki postanejo izvedljive, ko uporabniki preidejo na hitrejše povezave. XGS-PON dostopovna tehnologija za segment poslovnih uporabnikov ter za segment neprekinjenega poslovanja omogoča stroškovno učinkovito sprotno varnostno kopiranje in po potrebi obnovitve sistemov kritične poslovne infrastrukture. Številne omenjene aplikacije postajajo vse bolj priljubljene, saj povpraševanje po pasovnih širinah narašča.  Tehnološka zmogljivost dostopovnih omrežij PON-FTTH trenutno že presega zmogljivosti ponudbe storitev.

V družbi T-2 smo kot telekomunikacijski operater tehnološko vedno pripravljeni na zahteve uporabnikov po večjih pasovnih širinah. Ključno vlogo preskoka na pasovne širine nad 1 Gbit/s bodo odigrali ponudniki storitev in vsebin ter proizvajalci naročniške omrežne opreme. Prav tako bo XGS-PON tehnologija predstavljala tudi eno izmed tehnoloških dostopovnih osnov za implementacijo 5G mobilnih omrežij.

Več informacij