Z različnimi oblikami medvrstniškega nasilja se otroci pogosto srečajo že v zgodnjem otroštvu, kar lahko negativno vpliva za njihov osebnostni razvoj. Da bi jim ga pomagali prepoznati in preprečiti, je A1 Slovenija medvrstniškemu nasilju posvetil svojo šesto sezono pravljic Lahkonočnic. Pet pravljic izpod peresa slovenskega pisatelja Toma Kočarja je nastalo v sodelovanju s psihologinjo Matejo Štirn, ilustratorko Nino Kovačič in pripovedovalcem, dramskim igralcem Alešem Valičem.

Neprijaznost v odnosih z vrstniki in za nekatere otroke tudi izkušnje nasilja ni nov, je pa na žalost razširjen problem, ki ima lahko včasih večje posledice, kot si sprva predstavljamo. »Posledice različnih oblik medvrstniškega nasilja so lahko med drugim slabša samopodoba in pomanjkanje zaupanja vase, težave v medosebnih odnosih, težave pri učenju in opravljanju osnovnih vsakodnevnih opravil ter tudi težave v psihofizičnem počutju in telesnem in duševnem zdravju,« opozarja psihologinja Mateja Štirn, ki je sodelovala pri nastanku pravljic. A1 Slovenija je prepoznal skrb staršev, vzgojiteljev in otrok ter medvrstniško nasilje nagovoril s serijo pravljic o živalih, od katerih se vsaka osredotoča na določeno obliko nasilja. Pravljice o medvrstniškem nasilju pomagajo prepoznati fizično nasilje, žaljivke, širjenje govoric, ustrahovanje in osamitev oziroma izločanje iz družbe.

Zajček Zaupko kot zaupnik otrok in pomočnik staršem
Rdeča nit nove serije Lahkonočnic je Zajček Zaupko, ki je daleč od pregovorno plašnega zajčka. Je glavni zaupnik in zaveznik likov v pravljicah in z zgledom pokaže otrokom, kakšen je pravi odziv na nasilje. Zajček Zaupko s svojim ravnanjem ponuja tudi odlično izhodišče staršem in vzgojiteljem za pogovor o medvrstniškem nasilju, ki ga najmlajši pogosto še ne znajo prepoznati.

Pravljice bodo pomagale otrokom izraziti svoje misli in čustva ter spregovoriti, če se nasilje izvaja nad njimi ali njihovimi vrstniki. Prepoznajo lahko podobne situacije, kot so jih doživeli sami, v izkušnjah in načinu ravnanja Zajčka Zaupka pa se naučijo, kako ravnati, če doživijo nasilje, ali kako ravnati v smeri, da ga sami ne bi povzročali. Pravljice delujejo tudi preventivno, saj otrokom, ki se z nasiljem še niso srečali, predstavijo, kako nasilje prepoznati in ga preprečiti. Za lažji pogovor med otroki in odraslimi vsako pravljico spremljajo tudi dodatne ilustracije in namenska vprašanja za spodbudo pogovora o primernem vedenju. Za dodatno podporo pogovoru je A1 Slovenija pripravil tudi plakat z ilustracijami in vprašanji, ki so ga poslali na naslove skoraj 1200 vrtcev in njihovih enot. Plakat, ki vabi k poslušanju pravljic in razmisleku o medvrstniškem nasilju, je prejelo vseh skoraj 3400 oddelkov z otroki v starosti od 3 do 6 let.

Bogata zbirka 141 zvočnih pravljic Lahkonočnic
A1 Slovenija svoje družbeno odgovorno delovanje od leta 2016 uresničuje tudi z Lahkonočnicami, edinstvenim projektom, s katerim s pomočjo sodobnih tehnologij povezuje generacije. Kakovostne sodobne zvočne slovenske pravljice so v preteklih letih nagovarjale pisani svet čustev, spletanja odnosov in strpnosti, v lanskem letu pa je izšla posebna serija logopedskih pravljic z zabavnimi vajami za razvoj govora. Danes je v zbirki 141 pravljic, dve risanki v slovenskem in angleškem jeziku ter dve slikanici. Lahkonočnice, slovenske pravljice za otroke za lahko noč, so brezplačno dostopne komurkoli, kadarkoli in kjerkoli, skupaj so bile predvajane več kot milijonkrat.

Nova sezona Lahkonočnic, pravljic o medvrstniškem nasilju je brezplačno dostopna na spletni strani Lahkonočnice.si.